For folk født i 70’erne eller 80’erne er navnet Asbjørn Riis synonymt med wrestling på TV3, mens for børn af 90’erne og 00’erne han primært kendes fra optræden i “fangerne på fortet” eller Robinson ekspeditionen. Asbjørn kan kalde sig wrestler, stærkmand, stuntman, skuespiller, TV-kommentator, iværksætter og meget andet. Han er bosat på Mors, hvor han til daglig driver Bjørns Wrestling center, som er kombineret motions-, strongman- og wrestlingtræningscenter.
Udsendelsen er den første af to dele, hvor han i den første del fortæller om rejsen fra at være smed på Mors til at trække stikket ud og tage til USA for at tage på wrestlingskole og skuespillerskole.
I den anden del viser han os rundt i wrestlingcenteret, indenfor og udenfor og bagefter taler vi om Asbjørns liv med træning og træningskultur.

NB: Programmet er et genudgivet program fra da Fitness M/K blev Produceret hos Radio24syv. Programmet blev sendt første gang 2016-10-15.

Hvis du ikke vil bruge afspilleren ovenover kan podcasten tilgås i de fleste podcasttjenester. Jeg har lavet link til afsnittet på tjenesterne herunder.

Efterlad en kommentar