logo_hvidbaggrund

#060 – Fibersprængninger (Kristian Thorborg)

Fibersprængninger er en halvkedelig oplevelse. Jeg véd det, fordi jeg for nyligt fik jeg mig selv en grimmer en i læggen ;o)

I den professionelle fodboldverden hjemsøges mange spillere af tilbagevendende fibersprængninger i baglåret og det har været genstand for flere store idrætsmedicinske studier som faktisk har fundet noget så sjældent som en vaskeægte magic bullet i genoptræning. I denne udsendelse snakker vi om fibersprængninger, både overordnet og i forbindelse med elite fodbold.

Jeg har besøg af Kristian Thorborg, PhD og fysioterapeut, samt Louise Bang, fysioterapeut og idrætsstuderende, til en snak om hvad forskningen siger man skal gøre ved en fibersprængning. Kristian har selv været involveret i en del af forskningen omkring brugen af øvelsen Nordic Hamstring i forebyggelse og behandling af fibersprængninger i baglåret på elitefodboldspillere. Louise er Crossfitter på ganske anstændigt niveau og for tiden er hun involveret i et forskningsprojekt på Idrætsmedicinsk institut på Bispebjerg Hospital, hvor de undersøger hvad der sker i musklerne efter en fibersprængning.

Interessant nok, så implementerer eliteklubber i fodbold verden over ikke denne forskning endnu, som der er skrevet denne artikel om. Til gengæld har de ikke noget problem med at bruge millioner af kroner på alt muligt alternativt hokuspokus.

Man kan finde Kristian her på Researchgate og Louise’s projekt her.

Podcasten kan streames/afspilles på afspiller siden og tilgås i de fleste podcasttjenester. Hvis den ikke findes i den du bruger må du meget gerne skrive til os.

Anders Nedergaard

Efterlad en kommentar