Tilbage i 80’erne havde vi i Danmark en række marathonløbere blandt verdens bedste og det kaldes ofte guldalderen i dansk marathon. Fitness M/K har haft besøg af en af de toneangivende løbere fra denne periode, Allan Zachariasen til en snak om sportens udvikling fra et kuriosum til en af de meste prestigiøse discipliner i atletik, om træningsplanlægning og om hvorfor vi tilsyneladende ikke kan lave lige så gode løbere nu om dage.

NB: Programmet er et genudgivet program fra da Fitness M/K blev Produceret hos Radio24syv. Programmet blev sendt første gang 2018-08-18.

Hvis du ikke vil bruge afspilleren ovenover kan podcasten tilgås i de fleste podcasttjenester. Jeg har lavet link til afsnittet på tjenesterne herunder.

Efterlad en kommentar